Projektowanie-ogrodów-zimowych-architektura
Ogrody zimowe z roku na rok zyskują na popularności. Posiadanie wypełnionego ulubionymi roślinami wypoczynkowego zakątka przez cały rok, jest atrakcyjnym dodatkiem dla wielu klientów biur architektonicznych. Świadomi tego faktu architekci coraz częściej uwzględniają je w swoich projektach. 

Ogrody zimowe sprawdzą się  zarówno w przypadku  domów standardowych, jak i pasywnych. W tych pierwszych pomogą właściwie doświetlić pomieszczenie, dając wrażenie pewnego otwarcia domu na krajobraz. Z kolei w tych drugich stworzą strefę dodatkowych zysków słonecznych. Usytuowane od południowej strony budynku pomogą bowiem w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu.

Istnieje wiele typów ogrodów zimowych i sposobów ich budowy.  Mogą one przy tym pełnić różnorodne funkcje: od domowego patio, poprzez przedłużenie salonu, aż po gabinet. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego użytkownika.

Aby zaprojektować atrakcyjny i funkcjonalny ogród zimowy, który będzie cieszył przyszłego użytkownika należy dobrze wsłuchać się w jego potrzeby  oraz przestrzegać kilku ogólnych zasad:

Lokalizacja

Ogród zimowy powinien zostać ulokowany od strony południowej. Dzięki temu stanie się strefą dodatkowych zysków cieplnych pozyskiwanych z energii słonecznej.

Dopasowanie do otoczenia

Co prawda właściwe dopasowanie ogrodu zimowego do budynku, którego będzie częścią oraz  do otoczenia i sąsiadujących  obiektów jest głównie kwestią estetyczną.  Pozwoli jednak  zachować spójność i harmonię architektoniczną, przez co zwiększy atrakcyjność głównego budynku.

Obliczenia konstrukcyjne

Bardzo ważne dla trwałości ogrodu zimowego jest wcześniejsze wykonanie precyzyjnych obliczeń konstrukcyjnych. Wykluczy to  osłabienie konstrukcji pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i zapewni właściwą  stabilność i bezpieczeństwo na długie lata.

System odprowadzania wody

Projektując ogród zimowy należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego przekrycia, które umożliwi  sprawne odprowadzanie z jego dachu wody oraz śniegu. Woda nie powinna spływać  po szklanych ścianach ogrodu.  Aby temu zapobiec należy wykorzystać odpowiednie nachylenie płaszczyzny oraz zaprojektować wydajny system rynnowy.

Materiały budowlane

Materiałów  przeznaczonych do budowy  ogrodów zimowych jest wiele,  jednak szczególnie polecane są do tego celu profile aluminiowe –  oprócz dużych możliwości montażowych,  są lekkie i estetyczne. Posiadają także wysokie współczynniki izolacyjności cieplnej. Od zewnętrznej strony dobrze jest użyć szkła hartowanego, zaś od strony wewnętrznej – klejonego.

Drzwi wejściowe

Istotny jest także odpowiedni dobór i umiejscowienie drzwi do ogrodu zimowego. Sprawdzą się tutaj drzwi przesuwne, które oszczędzą przestrzeń pozwolą  umieścić wejście w dowolnym miejscu.

Na zakończenie warto pamiętać  o konieczności zgłoszenia budowy ogrodu w urzędzie oraz o odpowiednim doborze roślin. Zapraszamy również do obejrzenia filmu instruktażowego, przedstawiającego wykonanie projektu ogrodu zimowego w programie EliteCAD.

 

totop

Zyskaj dostęp do 4 niepublikowanych webinarium z obsługi EliteCAD

Zapisz się do newslettera