Beton-architektoniczny-beton-dekoracyjny
Architektura betonowa rozpowszechniła się głównie za sprawą modernistów.  To oni wprowadzili beton do wnętrz i elewacji.  Sprawili, że przestał być wyłącznie elementem konstrukcyjnym.

Dla wielu ludzi jednak architektura betonowa (zwłaszcza we wnętrzach) była zanadto  surowa i  zimna w odbiorze. Betonowe wykończenia nie zastąpiły jednak tak popularnych materiałów, jak: drewno, cegła czy też zwykły tynk pomalowany farbą.

Ostatnimi czasy beton  coraz częściej spotykany jest na elewacjach i we wnętrzach budynków użyteczności publicznej oraz domów jednorodzinnych. Wszystko za sprawą „nowego” materiału jakim jest beton architektoniczny. Ze względu na swój elegancki wygląd i dostępność, a także łatwość montażu beton architektoniczny  nieustannie zyskuje na popularności. Kojarzy się z nowoczesnością i niekiedy bywa nazywany wręcz „marmurem XXI wieku”.

Czym w zasadzie jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to najkrócej mówiąc  odmiana zwykłego betonu, która musi spełnić pewne kryteria. Przy tworzeniu ścian z betonu architektonicznego stawia się mu bowiem specjalne wymagania względem wyglądu.

Struktura betonu architektonicznego charakteryzuje się gładką powierzchnią oraz widoczną warstwą strukturalną.  Ciekawe efekty estetyczne można uzyskać poprzez odpowiednie zaszalowanie materiału. Precyzyjnie wykonany szalunek z desek pozwoli odbić je na betonowej strukturze tworząc ścianę o fakturze drewna. Szalunki, ich wzór oraz ułożenie można formować na wiele sposobów, co daje architektowi szerokie możliwości aranżacji.

Dodatkowo istnieje również możliwość nadania betonowi koloru, w zależności od minerałów użytych do jego tworzenia. W strukturze uwidaczniają się przebarwienia i smugi, które czynią go jeszcze ciekawszym i atrakcyjniejszym. Poza gamą szarości kojarzoną ze zwykłym betonem, mamy także kolory niebieskie, zielone czy nawet czerwone.

Zalety betonu architektonicznego

Beton architektoniczny posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest on jednocześnie materiałem konstrukcyjnym i wykończeniowym. Dysponuje więc wszystkimi właściwościami konstrukcyjnymi betonu.

Ponadto jest wodoodporny, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach „suchych”, jak i „mokrych”. Charakteryzuje się wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Nie jest przy tym śliski i można go wykorzystać  do wykańczania powierzchni poziomych oraz pionowych.

Beton architektoniczny w istniejących budynkach

Oczywiście nie zawsze budujemy obiekty architektoniczne od podstaw.  Czasem chcemy jedynie  zaadaptować istniejące budynki. Czy  w takim przypadku będziemy mogli zastosować beton architektoniczny? Jak najbardziej!

Producenci wychodzą naprzeciw współczesnym architektom i oferują beton architektoniczny w formie płyt. Są to płyty o różnych wymiarach – zarówno do wnętrz,  jak i elewacji, które możemy kleić lub kotwić. Płyty dobrze sprawdzą się w przypadku  ścian jak i podłóg, nadając im nowoczesny i elegancki wygląd.

totop

Zyskaj dostęp do 4 niepublikowanych webinarium z obsługi EliteCAD

Zapisz się do newslettera