Więźba-dachowa-EliteCAD

Jeszcze do niedawna projektowanie więźby dachowej było zajęciem czasochłonnym i skomplikowanym. Rozrysowanie wszystkich elementów wymagało od architekta skupienia oraz wysokiej precyzji. Na szczęście wraz z rozwojem technologii, sytuacja uległa zmianie.

Obecnie nowoczesne programy dla architektów takie jak EliteCAD, wyposażone w technologię BIM, pozwalają usprawnić proces projektowania wszelkich elementów architektonicznych, w tym również więźby dachowej. Dla przykładu program EliteCAD posiada specjalne narzędzie umożliwiające automatyczne wstawianie więźby krokwiowej oraz uzupełnianie jej o kolejne elementy konstrukcyjne. A to wszystko za pomocą jedynie kilku kliknięć.
Przy projektowaniu więźby dachowej pomocna okaże się wiedza dotycząca jej rodzajów oraz elementów konstrukcyjnych.

Podstawowe elementy więźby dachowej

• Murłata – pozioma belka zamocowana do ściany, na której opierają się krokwie. Posiada kwadratowy przekrój.
• Krokiew – ukośny element, który stanowi konstrukcję więźby dachowej. Dwie przeciwległe krokwie połączone są ze sobą u góry, tworząc szczyt dachu – kalenicę. Charakteryzuje je przekrój prostokątny.
• Jętka – belka pozioma stanowiąca element, który usztywnia wiązary. Działa na ściskanie.
• Płatew – pozioma belka oparta na słupach, stanowiąca podparcie dla krokwi na środku ich długości. Przekrój kwadratowy.
• Kleszcze – deski spinające krokwie na poziomie płatwi.
• Miecze – ukośne elementy stanowiące dodatkową podporę dla płatwi.
• Wiatrownica – drewniana deska spinająca krokwie. Usztywnia konstrukcję w kierunku podłużnym.
• Belka podwalinowa – umieszczona na stropie, na której stoją słupy.

Rodzaje więźby dachowej

Więźba krokwiowa

Najprostszy typ więźby i zarazem posiadający największe ograniczenia. Pochyłe elementy drewniane – krokwie – tworzą konstrukcję nośną dachu. Wyróżnić możemy dwa rodzaje tego typu więźby, w zależności od sposobu oparcia krokwi:

Więźba krokwiowo-belkowa – krokwie opierają się na belkach drewnianego stropu;

Więźba krokwiowa oparta na ścianach – krokwie oparte są na murłacie ułożonej na ścianie nośnej budynku.

W przypadku więźby krokwiowej należy pamiętać o tym, aby trzy kolejne krokwie „spięte” były ze sobą ukośnym elementem – wiatrownicą – aby zapobiec zwichrowaniu więźby przez dach.

Więźba jętkowa

Najpopularniejszy typ więźby dachowej. Pozwala na konstruowanie dachu o stopniu nachylenia od 25 do 67 stopni przy rozpiętości do 12 m. Klasyczna konstrukcja więźby jętkowej podobna jest to konstrukcji więźby krokwiowej. Krokwie, oparte na murłacie są jednak spięte poziomym elementem: jętką.

Więźba jętkowa powinna być umieszczona na wysokości 2 -2,5 m nad poziomem podłogi, zaś jej długość nie powinna przekraczać 3,5 m. W wypadku gdy długość jętki jest dłuższa stosuje się konstrukcję płatwiowo – jętkową.

Rząd słupów umieszczony jest na podwalinie i połączony płatwią pośrednią od góry. Tego typu konstrukcje mają zastosowanie przy większych rozpiętościach, w zależności od których stosuje się jedną lub dwie ściany słupów. U góry krokwie nadal spięte są jętką – jedną lub dwoma.

Dodatkowo w przypadku więźby jętkowej stosuje się ukośne elementy – miecze – które usztywniają konstrukcję i stanowią dodatkowe podparcie dla krokwi. W przypadku tego typu więźby warto pamiętać również o dodatkowym zabezpieczeniu jakim jest wiatrownica.

Więźba płatwiowo – kleszczowa

Najbardziej popularny typ więźby. Można ją stosować nawet do rozpiętości 16 m. Przypomina więźbę płatwiowo – jętkową z dwoma ścianami stolcowymi.

W Więźbie płatwiowo-kleszczowej krokwie opierają się na płatwiach lub murłatach. Dwa rzędy słupów ustawione są na podwalinach i spięte płatwią pośrednią w kierunku podłużnym. W kierunku poprzecznym(od strony wewnętrznej) słupy spinają kleszcze. Z kolei druga para kleszczy spina od strony zewnętrznej słupy z krokwiami. Dodatkowo powszechnie stosuje się elementy ukośne – miecze.

W projektowaniu więźby dachowej warto skorzystać z dedykowanych do tego celu narzędzi. Program EliteCAD posiada wiele użytecznych funkcji służących do sprawnego konstruowania więźby dachowej, jak np. funkcja automatycznego generowania więźby dachowej . Pozwalają one nie tylko zaoszczędzić czas, ale i uniknąć wielu typowych błędów.

Zapraszamy do samodzielnego przetestowania możliwości EliteCAD. Aby pobrać wersję demonstracyjną, należy kliknąć tutaj

Zachęcamy również do obejrzenia filmu prezentującego projektowanie więźby dachowej w programie EliteCAD:

totop

Zyskaj dostęp do 4 niepublikowanych webinarium z obsługi EliteCAD

Zapisz się do newslettera