Drewno-klejone-–-właściwości-i-zastosowanie

Drewno klejone to zaawansowany materiał, który cieszy się dużą popularnością w budownictwie. Znajduje ono zastosowanie przede wszystkim w budowie wielkogabarytowych obiektów ,takich jak hale sportowe czy pływalnie. Drewno klejone może być dobrą alternatywą dla stali, ponieważ na jego wytrzymałość nie wpływają warunki atmosferyczne.

Jak powstaje drewno klejone?

Konstrukcyjne drewno klejone powstaje w złożonym procesie, który rozpoczyna się od pozyskania odpowiedniego surowca (drewno iglaste, sortowane mechanicznie), a następnie wysuszenia go do odpowiedniej wilgotności. Kolejnym krokiem jest klejenie pojedynczych warstw na wczepy klinowe i struganie.

Przygotowane w ten sposób warstwy są klejone do siebie pod naciskiem. Gotowe elementy są strugane, przycinane do określonego kształtu, ewentualnie gięte.

Rodzaje drewna klejonego

Drewno klejone rozróżnia się  na podstawie klas wytrzymałości np. GL 24h, GL 24c. Dopiski „h” i „c” oznaczają odpowiednio:

  • drewno klejone jednorodne (wszystkie warstwy wykonane są z materiału o wysokiej wytrzymałości);
  • drewno klejone kombinowane (warstwy zewnętrzne wykonane są z drewna wysokiej wytrzymałości, a wewnętrzne z drewna o niskiej wytrzymałości).

Właściwości drewna klejonego

Drewno jednorodne posiada lepsze parametry wytrzymałościowe od drewna kombinowanego, ale jest też od niego  droższe. Warto pamiętać również o tym, że surowiec ten charakteryzuje  się różnymi właściwościami w zależności od kierunku przyłożenia obciążenia w stosunku do włókien (wzdłuż, w poprzek).

Kolejną zaletą,  dzięki której drewno klejone może być stawiane na równi, a w niektórych przypadkach wyżej od np. żelbetu, jest jego mały ciężar właściwy. Konstrukcja, jak i same elementy są lżejsze, co za tym idzie łatwiejsze w transporcie i montażu, a nawet w przygotowaniu fundamentów.

Wszystko to ma istotny wpływ na koszty obiektu opartego na tej technologii. O ile koszty zakupu materiału są podobne jak przy stali i betonie, to z racji niskiego ciężaru możemy zaoszczędzić na transporcie i montażu, a także obróbce i konserwacji.

Drewno klejone jest bardzo dobrym izolatorem jeśli chodzi o akustykę, a przy odpowiedniej obróbce i zabezpieczeniu może stać się praktycznie ognioodporne. Z racji tego, że całość niektórych konstrukcji z drewna klejonego może być w całości prefabrykowana, wyraźnie skraca się czas budowy.

Drewno klejone w zastosowaniach architektonicznych

Dzięki formowaniu w procesie klejenia  odpowiednich kształtów materiał jest lekki. Umożliwia to wykorzystanie drewna klejonego do tworzenia konstrukcji o bardzo dużych rozpiętościach.

Układy ramowe oparte na dźwigarach typu „bumerang” pozwalają na tworzenie obiektów o rozpiętościach do 50m. Idąc dalej, jak zapewnia jeden z producentów, rozpiętości ramy trójprzegubowej typu „hockey” kończą się na 100m.

Takie wielkości pozwalają na budowę hal o rozmaitych zastosowaniach. Warto zaznaczyć, że tego typu elementy można produkować z odpornością ogniową R90.

Drewno klejone pozwala na produkcje dźwigarów, słupów, rygli itp. o nieograniczonych kształtach. Dlatego szczególnie lubiane jest przez architektów, którzy dzięki niemu mogą zrealizować swoje różnorodne pomysły. Dodatkowo materiał odbierany jest jako ekologiczny i przyjazny, nadający wnętrzom budynków urody i charakteru.

Ostatnio coraz modniejsze staję się budowanie domów z zastosowaniem drewna klejonego. Tego rodzaju domy zyskują oryginalny kształt, a także zwiększoną energooszczędność. Przy niewielkiej grubości ściany i oszczędności w izolacji termicznej, można uzyskać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, co z kolei powoduje obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu.

Chociaż konstrukcyjne drewno klejone jest  znanym i często  wykorzystywanym materiałem architektonicznym, to  prawdopodobnie wciąż nie poznaliśmy jego  wszystkich możliwości.  Jedno jest pewne,  utalentowani architekci i konstruktorzy  potrafią stworzyć z niego wspaniałe konstrukcje. Dobrym przykładem potwierdzającym tę tezę jest słynny „Metropol Parasol” w Sewilli, uchodzący za największą współczesną budowlę drewnianą na świecie.

totop

Zyskaj dostęp do 4 niepublikowanych webinarium z obsługi EliteCAD

Zapisz się do newslettera