Szkieletowe-domy-drewniane

Często gdy słyszymy określenie domy szkieletowe, pierwsze skojarzenie przywodzi nam na myśl tzw. domy kanadyjskie. Warto jednak wiedzieć, że  istnieją  3 podstawowe typy drewnianych konstrukcji szkieletowych, przeznaczonych do budowy domków jednorodzinnych. Są to:

  • lekki szkielet drewniany (dom kanadyjski lub dom amerykański)
  • szkielet prefabrykowany (domy gotowe)
  • konstrukcje ryglowe.

Lekki szkielet drewniany (dom kanadyjski lub dom amerykański)

Najpopularniejszą drewnianą konstrukcją szkieletową jest  lekki szkielet drewniany, zwany również domem kanadyjskim. Tego typu domy są znane  z  prostoty wykonania i nie powinny stanowić  szczególnego wyzwania dla budowlańców z kilkuletnim doświadczeniem.

Jednym z najważniejszych warunków, które muszą być spełnione przy budowie takiego domku jest użycie dobrej jakości drewna – suszone komorowo, czterostronnie strugane z potwierdzoną klasą wytrzymałości.

Ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne wykonuje się najczęściej z elementów o przekrojach 30-50×100-200mm w rozstawach 40-60cm. Z kolei poszycie ścian, stropów i dachów powinny stanowić płyty drewnopochodne, odporne na wilgoć np. MFP, OSB 3.

Projektując konstrukcję tego typu,  należy zwrócić  uwagę na zastosowanie odpowiednich łączników (najlepiej zalecanych przez producenta) oraz odpowiednie spoinowanie płyt, co zabezpieczy przed pękaniem okładzin.

Konstrukcje wypełnia się izolacją cieplną, chronioną od wewnątrz folią paraizolacyjną, a od zewnątrz folią wiatroszczelną. Jeśli chodzi o elewacje, to najczęściej stosuje się: okładziny drewniane, tynki na styropianie lub wełnie szklanej oraz cegły elewacyjne. Do wyboru mamy tutaj  pełną gamę rozwiązań architektonicznych.

Podobnie sprawa wygląda z pokryciem dachowym. Może nim być: dachówka bitumiczna, ceramiczna, blacha, modna ostatnimi czasy strzecha trzcinowa  oraz gonty drewniane.

Wykonanie domu kanadyjskiego „pod klucz” zamyka się mniej więcej w okresie od 2 do 5 miesięcy.

Przy projektowaniu i budowaniu tego typu domów, należy ustrzegać się wielu błędów. Oto najczęściej spotykane:

  • „cięcie kosztów” poprzez np. rezygnacje z systemowych łączników
  • dobieranie drewna wątpliwej jakości i wytrzymałości
  • odchodzenie od wytycznych i norm projektowych.

Szkielet prefabrykowany (domy gotowe)

Kolejnym rodzajem konstrukcji szkieletowej są tzw. domy gotowe. Tworzą je szkielety montowane z prefabrykatów wykonywanych w zakładzie produkcyjnym.

Zaletami budowania w tej technologii są niewątpliwie:

  • wykonanie elementów w warunkach przemysłowych
  • skrócenie czasu budowy
  • uniezależnienie się od warunków atmosferycznych.

Szkielety prefabrykowane występują w trzech stopniach prefabrykacji:

Prefabrykacja otwarta: gotowa, drewniana konstrukcja ściany, pokryta płytą odporną na wilgoć, elementy stropów i konstrukcji dachowej. Przy tym stopniu prefabrykacji montaż izolacji cieplnej, folii paraizolacyjnej, płyt okładzin, wewnętrznych instalacji wykonuje się na placu budowy.

Prefabrykacja zamknięta: konstrukcja wypełniona dodatkowo izolacją cieplną, zamontowana folia paraizolacyjna od wewnątrz, gotowe płyty poszycia, zazwyczaj gipsowo-kartonowe, w ścianach instalacje. Taki stopień prefabrykacji ogranicza budowę stanu surowego do kilkunastu dni! Przy prefabrykacji zamkniętej, pełnej mamy gotowe ściany z osadzoną stolarką okienną, parapetami oraz wstępnymi pracami elewacyjnymi.

Technologia prefabrykacji jednak dosyć poważnie ogranicza rozwiązania architektoniczne. Bryły domów muszą być proste i z jak najmniejszą ilością załamań ścian.

Najczęstszym materiałem konstrukcyjnym jest drewno klejone KVH (KonstruktionsVollHolz), występujące w klasie C24, rzadziej C30 – standardowo strugane.

Konstrukcje ryglowe

Ostatni typ szkieletowych domów drewnianych stanowią konstrukcje ryglowe, które kojarzone są głównie z „murem pruskim”.

Jest to rzadko w Polsce spotykana drewniana konstrukcja o przekrojach od 12 do 18cm. Złożona z poziomych rygli, pionowych słupów i ukośnych zastrzałów w narożach budynków.

Przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcyjnymi w dawnych czasach wypełniało się gliną ze słomą lub cegłą. W nowoczesnych rozwiązaniach stosuje się natomiast beton izolacyjny.Poważną wadą budowania domu w ten sposób jest trudność w osiągnięciu wymaganego współczynnika przenikania ciepła.

Z uwagi na walory  estetyczne   muru  pruskiego,  izolacji nie umieszcza się po zewnętrznej stronie obiektu. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się izolacja wewnątrz obiektu, co jednak prowadzi do zmniejszenia jego kubatury.

Wnioski

Przy projektowaniu  konstrukcji drewnianych niezmiernie ważna jest dobra znajomość właściwości fizycznych i mechanicznych drewna. Należy pamiętać o tym ze drewno jest materiałem anizotropowym, ortotropowym (różne właściwości w różnych kierunkach).

Właściwości w trzech prostopadłych kierunkach są decydujące, a wytrzymałości zależne od kierunku działania sił w stosunku do włókien.  Pamiętajmy, że aby opisane  powyżej technologie budowy szkieletowych domów drewnianych należcie spełniały swoje  zadania, musimy przyłożyć dużą uwagę do ich właściwego zastosowania.

totop

Zyskaj dostęp do 4 niepublikowanych webinarium z obsługi EliteCAD

Zapisz się do newslettera