Elewacje-domów---Nowe-trendy-w-polskiej-architekturze

Nie sposób nie zauważyć, że ostatnimi czasy(głównie za sprawą marki Ikea) styl skandynawski wywiera coraz większy wpływ na polski rynek architektoniczny. W projektach wnętrz królują jasne kolory, przestronność, prostota  oraz minimalizm. Z kole elewacje polskich budynków  zaczynają odznaczać  się ciemniejszymi akcentami, jak również elementami naturalnymi. Dodatkowo można w nich dostrzec sporą ilość przeszkleń.

Beże i szarości

Jeśli chodzi o kolorystykę, to największą popularnością cieszą się elewacje  beżowe, białe i szare. Są to kolory, które ze względu na swoją neutralność  umożliwiają łatwe dopasowanie budynków do otoczenia – zarówno do sąsiadującej architektury miejskiej, jak i do środowiska naturalnego.

W przypadku projektowania dachów i rynien wykorzystuje się jednak zasadę kontrastu. Najczęściej wybierane są zatem ciemne, prawie grafitowe szarości. Rzadziej spotyka się ciemne brązy i nierozerwalnie kojarzoną kiedyś z dachami czerwień.

Renesans naturalnych materiałów

W związku z modą na styl skandynawski i jego prostą naturalność, do łask architektów wracają takie materiały, jak:  drewno, kamień i cegła. Wzbogacają one elewacje, pełniąc role eleganckie akcentów.

Drewno i stolarka okienna nadają elewacji szyku i sprawiają, że staje się bardziej naturalna. Podobnie rzecz mas się w przypadku kamienia elewacyjnego, który jest  bardzo odpornym i wytrzymałym elementem wykończenia.  Do mody  wraca również cegła  klinkierowa  –  utrzymana w różnych odcieniach beżu, brązu i szarości.

Duże przeszklenia

Wielu współczesnych architektów  w swoich projektach  stosuje duże powierzchnie przeszklone. Tego typu zabiegi pozwalają otworzyć dom na otoczenie oraz wytworzyć poczucie bliższego  kontaktu z naturą. Jeśli chodzi o wnętrza to duże przeszklenia nadają im lekkości i wprowadzają do nich dużą porcję światła. Odpowiednio dobrane powierzchnie przeszklone pozwalają na wykorzystanie biernej energii słonecznej i jej ciepła . Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule na temat domów pasywnych.

Co przyniesie przyszłość?

Polskie elewacje domów i ich wnętrza  coraz częściej charakteryzują się  lekkością, minimalizmem i elegancją.  Wpływy skandynawskie sprawiają, że budynki w naszym kraju stają się bardziej naturalne i zyskują wyrafinowany charakter. Można założyć, że ten trend będzie się utrzymywał, sukcesywnie zmieniając otaczającą nas przestrzeń architektoniczną.

totop

Zyskaj dostęp do 4 niepublikowanych webinarium z obsługi EliteCAD

Zapisz się do newslettera