Jak-ogrzać-dom---Przegląd-metod-i-źródeł-ogrzewania

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Problemy związane z ogrzewaniem mieszkań i domów co roku spędzają sen z powiek wielu Polakom, którzy stawiają sobie następujące pytania: jak najlepiej i najtaniej ogrzać dom? Jak ogrzewać dom, nie szkodząc środowisku? Czy istnieją jakieś alternatywne i skuteczne metody ogrzewania? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Domy pasywne, energooszczędne i plus energetyczne

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na problem ogrzewania już na poziomie projektu domu i jego budowy. Coraz częściej powstają tzw. domy energooszczędne, pasywne i plus energetyczne. Wskazówki jak zaprojektować dom pasywny zostały poruszone już w jednym z naszych artykułów – Link. Co jednak możemy zrobić w przypadku posiadania bardziej standardowych obiektów architektonicznych?

Standardowe metody ogrzewania

Jednym z najpopularniejszych i stosunkowo tanich paliw grzewczych jest węgiel, który przyczynia się niestety do zanieczyszczenia środowiska. Zalicza się on również do grupy najbardziej eksploatowanych  nieodnawialnych źródeł energii. Dodatkowo spalaniu węgla towarzyszy powstawanie sadzy i popiołu, które trzeba regularnie usuwać. Konieczne jest również czuwanie nad jego odpowiednią ilością.

Podłączenie do sieci elektrociepłowniczej to bardzo wygodna metoda, która nie wymaga od nas dużego nakładu czasowego. Przez cały sezon grzewczy nasze kaloryfery są ciepłe, a my mamy spokojną głowę i czysty dom. Niestety podłączenie do sieci nie zawsze jest możliwe, a elektrociepłownie węglowe generują wiele zanieczyszczeń.

Inną dość popularną metodą jest ogrzewanie gazem płynnym i ziemnym. Chociaż paliwo to nie należy do najtańszych, cieszy się dużą popularnością. Do największych zalet tego typu ogrzewania należy niska cena samego kotła i jego instalacji oraz automatyczne działanie.  Nie musimy więc martwić się o  wychłodzenie domu w przypadku naszej nieuwagi oraz o zanieczyszczenie atmosfery. Dodatkowo dom  można podpiąć do sieci gazowej i wykorzystać dostarczany rurociągami gaz ziemny lub, gdy brak takiej możliwości, skorzystać z gazu płynnego magazynowanego w przydomowych zbiornikach.

Kolejnym popularnym paliwem jest drewno praz pelety i brykiety. Są to źródła ekologiczne, łatwe do pozyskania i odnawialne. Posiadają jednak mniejszą moc grzewczą niż np. węgiel i tak jak on wymagają one od nas pewnego nakładu czasowego.

Do ogrzewania domów jednorodzinnych wykorzystuje się także olej opałowy, jednak uwalnia on do atmosfery szkodliwe substancje, a ponadto wymaga specjalnych zbiorników do magazynowania.

Alternatywne źródła energii

Zastanawiając się nad wyborem sposobu ogrzewania możemy skorzystać z alternatywnych,  ekologicznych źródeł energii. Wybierane niechętnie, najczęściej ze względu na duży koszt instalacji, stanowią jednak rozwiązanie bezpieczne dla środowiska i na dłuższą metę okazują się tańsze w eksploatacji (najczęściej koszt ogrzewania wiąże się bowiem wyłącznie z kosztem instalacji).

Jedną z najbardziej znanych metod alternatywnych są kolektory słoneczne. Montowane na dachach lub ścianach służą do ogrzewania wody energią promieni słonecznych. Wodę tą można magazynować i wykorzystywać jako ciepłą wodę użytkową.

Inną metodą jest gruntowy wymiennik ciepła. Urządzenie to służy  do wspomagania wentylacji budynków, zwiększające ich komfort cieplny poprzez ujednolicenie temperatury dostarczanego do budynku powietrza. Wykorzystuje się w nich dużą pojemność cieplną gruntu poprzez umieszczanie wymienników około 20 cm poniżej warstwy jego przemarzania. System ten połączony jest z mechaniczną wentylacją budynku i rekuperatorem.

Gruntowy wymiennik ciepła pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na moc cieplną potrzebną do dogrzania powietrza nawiewanego do pomieszczeń pochodząca z dodatkowych źródeł np. nagrzewnica w centrali, instalacja c.o. Zapobiega także szronieniu rekuperatora przy niskich temperaturach (poniżej 0oC) powietrza zewnętrznego. Dodatkowo wpływa on korzystnie na wilgotność i temperaturę powietrza nawiewnego do pomieszczeń w okresie letnim, podgrzewa powietrza o około 20-25 oC w zimie i schładza o około 15-20 oC w lecie.

Ciekawą alternatywą  są także ogniwa fotowoltaiczne, które pozyskaną energię słoneczną zamieniają w energię elektryczną. Tak pozyskaną energię możemy następnie wykorzystać  do elektrycznego ogrzewania domu.

Inne aspekty ogrzewania

Oczywiście ogrzewanie to nie tylko paliwo i kocioł. Istotne jest także umiejscowienie źródła ciepła w pomieszczeniu. Najczęściej wybieraną metodą są grzejniki. Są wygodne, dają możliwość ciekawej adaptacji, a ich promieniowanie nie jest szkodliwe (w porównaniu z ogrzewaniem ściennym lub sufitowym niekorzystnie wpływającym na samopoczucie człowieka). Warto pamiętać o tym, aby wielkość grzejnika była odpowiednio dobrana do wielkości pomieszczenia  oraz  że grzejnik powinien znajdować się pod oknem. Przy takim umiejscowieniu jego praca jest najwydajniejsza i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu oraz ogrzewanie chłodnego powietrza wpadającego przez okno.

Obecnie w domach  często montuje się ogrzewanie podłogowe, jednak przez wzgląd na kilka zasadniczych wad (powolne nagrzewanie, wznoszenie kurzu, grube warstwy podłogi, trudna naprawa) zalecane jest ono wyłącznie do takich pomieszczeń jak łazienka czy korytarz.

totop

Zyskaj dostęp do 4 niepublikowanych webinarium z obsługi EliteCAD

Zapisz się do newslettera