13-najpopularniejszych-przesadow-budowlanych

Przesądy, mity, zabobony w różnej postaci towarzyszą nam od zawsze. Tak oto w piątek 13-tego przykładowo unikamy ryzykownych sytuacji, nie przechodzimy pod drabiną i nie witamy się przez próg.

Zabobony i przesądy są powszechne również na placu budowy. Dawniej miały zapewnić mieszkańcom pomyślność, przegnać złe duchy i uchować od nieszczęść. Wiązały się z wyborem miejsca, w którym docelowo stanie dom oraz z jego późniejszą budową.

Współcześni architekci również bywają przesądni. Oto lista 13 najpopularniejszych budowlanych przesądów zarówno tych nadal spotykanych, jak również kilku nieco zapomnianych.

 1. Wrzucanie do fundamentów pieniążka, bądź skorupek jajka. Pierwszy z nich ma zapewnić domownikom pomyślność, drugi – uchronić fundamenty przed wilgocią, a dzieci przed chorobą. Wywodzą się one z dawnych, bardziej rozbudowanych przesądów, według których do fundamentów wrzucano obcas buta, a nawet padłe zwierzęta domowe.
 2. Wieniec z zielonych gałązek na więźbie/dachu. Zwyczaj praktykowany do dzisiaj w okolicach Jezior Wielkich, we wsiach, a nawet w miastach przy budowie bloku. Wieniec był symbolem powstawania czegoś nowego(nowego początku, związku człowieka z naturą), a także ofiarą dla bóstw. Był to też znak dla gospodarza, że należy ugościć budowlańców – co kultywowane jest do dzisiaj.
 3. Rozpoczynanie budowy w inny dzień niż poniedziałek. Przesąd związany z wierzeniem, że wszystkie istotne działania należy zaczynać w pierwszy dzień tygodnia. W przeszłości częściej rozpoczynano budowę w środę lub w sobotę, uważane za dni Matki Boskiej. Miało to zapewnić jej przychylność dla danego domu.
 4. Ogrodzenie można stawiać cały rok – byle nie jesienią.
 5. Przeprowadzka do nowego domu nie powinna odbywać się w listopadzie i grudniu. Mówi się, że wtedy  bowiem „ubywa dnia”.
 6. Nie należy sytuować domu w miejscu, w którym wylegują się koty. Z kolei zapędzone na plac budowy owce wskazywały najlepszą przestrzeń do usytuowania przyszłej sypialni. Dokładnie w miejscu, gdzie wykazywały się najspokojniejszym zachowaniem.
 7. Nie powinno się stawiać domu w miejscach rozlewu krwi, nieszczęść i pochówków. Przesąd ten odnosi się również do pogorzelisk i pól bitew.
 8. W przeszłości magiczną barierę przed nieszczęściami, takimi jak: wojna, choroba, pożoga i nędza miały zapewnić kobiety zaprzęgnięte do radła, które  oborywały o północy miejsce siedliska.
 9. Każdy dom ma swojego dobrego ducha, o którego należy się troszczyć. Kościół katolicki usankcjonował ten popularny przesąd, który praktykowany jest również obecnie poprzez poświęcenie budynku przez kapłana.
 10. Pierwsze układane w domu belki oznaczane były krzyżami oraz innymi znakami przynoszącymi mieszkańcom szczęście.
 11. Pierwszym meblem wniesionym do nowego domu powinien być stół. Sprawi on, że w domu nie zabraknie pożywienia.
 12. Pierwszej nocy w nowym domy nie powinni nocować gospodarze.  Powinien natomiast przenocować w nim ktoś obcy , aby przetrzeć szlaki dla dobrych snów gospodarzy.
 13. Przed nowym domem powinna stanąć miotła. Zgodnie z tym żartobliwym przesądem, wszystkie czarownice dowiedzą się, że w owym domu mieszka już jedna z nich.
totop

Zyskaj dostęp do 4 niepublikowanych webinarium z obsługi EliteCAD

Zapisz się do newslettera