styl-skandynawski-architektura

Spoglądając na skandynawski typ architektury, możemy wywnioskować, że absolutnie wszystko okazuje się tam przestronne, jasne, uporządkowane,  i jest na swoim miejscu. Istotnie, znaczna część architektów skandynawskich największą uwagę zwraca na to, by znaleźć swoje miejsce w przestrzeni, by tę przestrzeń w jakiś sposób uporządkować. Widać to przykładowo w orientacji budynków względem przestrzeni, względem stron świata, czy gwiazd. Naczelną zasadą owego stylu stało się dopełnienie oraz ciągłość. Budowle mają stanowić uzupełnienie natury i przestrzeni, a nie przełamywać jej czy zasłaniać.

Charakterystyczna skandynawska natura, przejrzyste powietrze i silne światło powodują, że formy wydają się zdecydowanie bardziej wyraziste, a kontury ostrzejsze. Wrażenie to potęgowane jest poprzez skandynawskie umiłowanie surowych, prostych, czystych form, które mają być przede wszystkim bezpieczne i komfortowe. W skandynawskich projektach odnajdziemy zatem minimalizm formy, niekiedy także detalu, mimo że w tej kwestii powstają spore współzależności między poszczególnymi krajami Półwyspu. Szwedzi nie przywiązują tak dużej uwagi do detalu jak Duńczycy, czy Finowie. Wszystko jednak za każdym razem jest precyzyjne dopięte do samego końca.

Bez wątpienia specyficzne dla architektury nordyckiej są surowce. Skandynawowie, szczególnie przywiązani do natury, stawiają często właśnie na wykorzystanie zasobów naturalnych. Mimo dostępności różnego typu nowoczesnych materiałów budulcowych, w skandynawskich realizacjach przeważa drewno  i kamień. Czerpanie z owego specyficznego stylu coraz bardziej uwidacznia się wśród Europejczyków, również u Polaków. Po krótkotrwałym zachłyśnięciu się wszelkimi modernistycznymi rozwiązaniami i formami, coraz to większym zainteresowaniem cieszą się kamień, cegła czy drewno.

Właściwie wszystko, co widzimy w kwestii budownictwa w Norwegii, Szwecji, Finlandii, czy Dani da się łatwo wytłumaczyć oraz powiązać z przeróżnymi aspektami życia. Materiały budulcowe są odpowiedzią na warunki naturalne danych obszarów. Skandynawia to nadal jedna z najbardziej zalesionych krain w Europie. Podobnie jest z kamieniem, którego tam nie brakuje. Formy z kolei możemy powiązać z charakterem ludzi, czy też ich priorytetami. Sama zaś struktura budownictwa  spowodowana jest warunkami środowiskowymi. Kraje skandynawskie są dość niewielkie, w dużej mierze także niezdatne do zabudowania ze względu na podłoże czy lesistość. Stąd też wymóg budowania bardzo skupionego, by na jak najmniejszym terenie zmieścić jak najwięcej.

Styl skandynawski, tak jak w modzie, kojarzy się z elegancją oraz wygodą. Dlatego też wnętrza skandynawskie są przede wszystkim jasne i przestronne. Popularne są także lśniące elementy. Oprócz tego, powodują wrażenie ciepłych, spokojnych i opanowanych. Charakterystycznymi cechami są podłogi i ściany w białym kolorze. Meble i dodatki też są w jasnych tonach, przykładowo bladoróżowych czy szarych. Zdarzają się także wyraziste elementy, na przykład w kolorze czerwonym lub złotym. Swoistego rodzaju wariacją na temat skandynawskich wnętrz, są przestrzenie o szarych ścianach, białych meblach i kontrastowych, mocnych dodatkach (czarnych, żółtych, turkusowych, czerwonych – jednak zawsze utrzymanych w jednej tonacji kolorystycznej). Moda na tego typu wnętrza przyszła do Polski wraz ze wzrostem popularności sklepów Ikea. Oświetlenie jest istotne w każdym wnętrzu, bez względu na to w jakim stylu jest urządzony. W skandynawskim stylu przeważają kryształowe żyrandole a także proste lampy stołowe.

 

totop

Zyskaj dostęp do 4 niepublikowanych webinarium z obsługi EliteCAD

Zapisz się do newslettera