jaki-prezent-dla-architekta

Okres przedświąteczny to nie tylko czas lepienia pierogów, ubierania choinki i sprzątania. To także czas wymyślania prezentów dla najbliższych. Co zatem można kupić architektowi, aby go uszczęśliwić? Czego architekt może zażyczyć sobie w liście do Świętego Mikołaja? Aby ułatwić naszym czytelnikom to zadanie przygotowaliśmy (w kolejności od najtańszych) listę rzeczy, które sprawią radość każdemu kreatorowi przestrzeni. (Listę można stosować nie tylko z okazji Świąt!).

  1. Kalendarz/ organizer

Chociaż smartfony posiadają aplikacje do organizacji czasu – nic nie zastąpi klasycznego kalendarza, po którym można kreślić, wklejać do niego żółte karteczki. Poza tym… W aplikacji do organizacji czasu nie da się na budowie narysować detalu, prawda?

  1. Czarny element garderoby

Jak wiadomo – czarny kolor symbolizuje władzę i elegancję. Każdy w wielkich (i nie tylko) architektów lubuje się więc w czarnych strojach. Zakupienie czarnego elementu garderoby (najlepiej golfa!) to zawsze bezpieczna opcja. Zresztą… Nawet jeśli nasz architekt nie ubiera się na czarno to przecież… czarny pasuje do wszystkiego. (Zawsze na kolejne okazje można dokupić kolejne elementy i skompletować cały strój J ).

  1. Książka o architekturze/projektowaniu

To kolejny „bezpieczny” prezent. Trzeba jednak uważać, aby nie trafić w pozycję, która widnieje już na półce naszego architekta. Dlatego warto wybierać te nowsze publikacje. Możliwości jest wiele. Mogą być to książki o architekturze ogółem, o urbanistyce, pozycje napisane przez Mistrzów Architektury, pozycje o Mistrzach architektury, a nawet najnowsze wydanie „Warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania” (w wersji z komentarzem i rysunkami). Wszystko powinno się sprawdzić.

  1. Myszka

Prawdopodobnie bezpowrotnie przeminęły już czasy, w których projekty architektoniczne tworzono za pomocą rapidografów i deski kreślarskiej. Obecnie narzędziem pracy architekta jest komputer i myszka. Ta ostatnia powinna być wygodna, najlepiej z możliwością regulacji i dostosowania do ręki. Mile widziane są też dodatkowe przyciski, pod którymi można ustawić skróty klawiaturowe programu. Najlepiej wybrać myszkę dla graczy J

  1. Krzesło do komputera

Wygodne krzesło – tak jak i myszka – to podstawa. Warto wybrać takie, które będzie ergonomiczne, regulowane i … estetyczne – oczywiście!

  1. Monitor

Im więcej monitorów – tym większy komfort pracy. Wie to każdy, kto chociaż raz miał okazję pracowania przy rozległych i wielkich projektach. Monitor dobrej jakości i wygodny dla oczu sprawi, że łzy w oczach architekta pojawią się tylko przy odpakowywaniu prezentu ze szczęścia (a nie po długich godzinach pracy ze zmęczenia).

  1. Tablet

Bywa bardzo przydatny. Zwłaszcza w dobie możliwości eksportu modelu BIM do PDF 3D lub specjalnych przeglądarek/aplikacji, które dają możliwość chodzenia po budynku, rozkładania go na części czy krojenia go do rzutów 3D i przekrojów. Daje to możliwość pokazania klientowi projektu, a nawet: zabrania takiego modelu 3D na budowę i zademonstrowanie dokładnych rozwiązań kierownikowi budowy.

  1. Komputer/laptop

To już prezent z górnej półki. Dobrze przy jego kupnie poinformować o tym obdarowywaną osobę. Jednak jeśli chcemy wybrać go sami – nie ma problemu! Należy zwrócić uwagę na to, by miał jak najlepszy procesor i dużo pamięci RAM (to ona głównie wykorzystywana jest przez programy do projektowania i silniki renderujące). Istotne jest także dobre chłodzenie. Najmniej (wbrew pozorom) istotna jest karta graficzna.

  1. Zmieniacz czasu

Ten prezent ucieszyłby każdego architekta chyba najbardziej. Magiczne urządzenie, które pozwala cofnąć się w czasie o kilka godzin i robić wtedy coś innego. Nic piękniejszego nie mogłoby spotkać projektanta. Niestety… tego typu rzeczy dostępne są tylko w książkach o Harry Potterze. Skoro nie da się kupić zmieniacza można w zamian kupić…

  1. Oprogramowanie BIM

Co prawda nie pozwala ono przenosić się w czasie, ale również daje możliwość zaoszczędzenia sporej ilości czasu. Szybkie wprowadzanie zmian jednym kliknięciem, jednoczesne tworzenie dokumentacji i modelu 3D to tylko nieliczne zalety programów takich jak EliteCAD. Warto więc rozważyć tego typu zakup.

totop

Zyskaj dostęp do 4 niepublikowanych webinarium z obsługi EliteCAD

Zapisz się do newslettera